hi i'm mari. i'm a radfem, and i like long walks, and talking to my pets.
 Avenger(s) Assembling

Instagram

© SALVATOREH
POSTED 2 hours ago WITH 33,816 notes · reblog


"I am so sorry to all the people I hurt while I was hurting."  - (via deathnoteoflove)

POSTED 2 hours ago WITH 3,113 notes · reblog


dickpong:

dickpong:

THIS STRANGER JUST OPENED MY FRONT DOOR PETTED MY DOG SAW ME AND LEFT

i just met my step-brother for the first time





POSTED 2 hours ago WITH 54,619 notes · reblog


lolfactory:

The anthropologists decided that this tribe was to remain “uncontacted”.

lolfactory:

The anthropologists decided that this tribe was to remain “uncontacted”.



POSTED 2 hours ago WITH 31,841 notes · reblog


jessehimself:

and wall st and prep schools and hollywood parties

jessehimself:

and wall st and prep schools and hollywood parties

POSTED 2 hours ago WITH 83,309 notes · reblog


postracialcomments:

fatgirlopinions:

sapphirelillies:

pussy-pat:

christel-thoughts:

this is what i just picked up from the grocery store. it cost $32. Thirty. two. dollars. for 1 pineapple, 2 bags of grapes, a small container of raspberries, 1 soft drink and 2/$1 nuts…. 
do you know how much junk food i could have for $32? do you have any clue how much McDonald’s you can get for $32?
stop shaming fat people poorer than you or people poorer than you in general for not eating healthier. stop lying about how cheap it is or how it’s comparable to fast food. just stop.

!!!!!!!

THIS IS SOME GRADE-A BULLSHIT. GRAPES COST TYPICALLY $2-$3 A POUND, SO THAT LOOKS LIKE ABOUT $6 WORTH OF GRAPES, PINEAPPLES ARE ABOUT $3-$5 DEPENDING ON THE TIME OF YEAR, RASBERRIES COST ABOUT $3 A CONTAINER, PLUS THE NUTS WHICH WERE A $1, AND THE DRINK PROB COST $2.Now, lets do some math…………… 6+3+3+1+2=15.
Morons. Try again. 

Ummmm food does not cost the same across the US and stop using ableist slurs jfc

^^^^

postracialcomments:

fatgirlopinions:

sapphirelillies:

pussy-pat:

christel-thoughts:

this is what i just picked up from the grocery store. it cost $32. Thirty. two. dollars. for 1 pineapple, 2 bags of grapes, a small container of raspberries, 1 soft drink and 2/$1 nuts…. 

do you know how much junk food i could have for $32? do you have any clue how much McDonald’s you can get for $32?

stop shaming fat people poorer than you or people poorer than you in general for not eating healthier. stop lying about how cheap it is or how it’s comparable to fast food. just stop.

!!!!!!!

THIS IS SOME GRADE-A BULLSHIT. GRAPES COST TYPICALLY $2-$3 A POUND, SO THAT LOOKS LIKE ABOUT $6 WORTH OF GRAPES, PINEAPPLES ARE ABOUT $3-$5 DEPENDING ON THE TIME OF YEAR, RASBERRIES COST ABOUT $3 A CONTAINER, PLUS THE NUTS WHICH WERE A $1, AND THE DRINK PROB COST $2.
Now, lets do some math…………… 6+3+3+1+2=15.

Morons. Try again. 

Ummmm food does not cost the same across the US and stop using ableist slurs jfc

^^^^

POSTED 2 hours ago WITH 46,248 notes · reblog


Anonymous: Both the girls from broad city and April from parks and rec

really??? i’ve never watched an episode of broad city, but i’ve seen clips and they’re so funny! and wow i always thought of myself more of a jerry or ben, but april’s awesome too. thanks!

POSTED 12 hours ago WITH 0 notes · reblog






Name three characters you think of when you think of me. 



fueledbyrydenn:

superhighschoollevelgay:

tiny21dancer:

“I guess your grades are more important to you than your morals are,” my English teacher spits out, lecturing our class about cheating that’s been going on in the school.

My classmates and I exchange glances. Well, yeah, we all seem to be thinking together. Isn’t that what they’ve been showing us since middle school?

#also that our grades are more important #than ourselves.

and our mental and physical health.



dyspnoeic:

Wow

POSTED 16 hours ago WITH 1,914 notes · reblog